Skip to content
Start arrow Zabytki arrow Kościół w Maluszynie - wnętrze
Kościół w Maluszynie - wnętrze Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 4
KiepskiŚwietny 
24.06.2012.

Kościół w Maluszynie w fotografii Tomasza Musiała

Tomasz Musiał - ur. 1985 r. w Warszawie. Syn Jana (syn Antoniego i Marianny z d. Borkowskiej) Musiała (ur. 1950 r) pochodzacego z Sudzinka. "Był czas, kiedy wraz z rodzicami jeździlkismy na całe wakacje  do Sudzinka. W każda niedzielę była Msza św. w pobliskim Maluszynie. Chciałem zachować dla siebie wnętrze parafialnego kościoła, do którego chodzili i przyjmowali sakramenty w przeszłości moi przodkowie. Z tego też względu wykonałem kilka fotografii (za zgoda obecnego Proboszcza w 2010 r.)."-  pisze w liście autor zamieszczonych poniżej fotografii. Objaśnienia i tłumaczenie tekstów łacińskich dokonał A.J. Zakrzewski.

Image

Barokowa ambona z końca XVIII w. (styl rokoko)

Image

Późnobarokowa chrzcielnica w kształcie łodzi (koniec XVIII w.)

Image

Wnętrze kościoła - widok nawy głównej

Image

Barokowa nastawa ołtarza głównego. W centrum obraz Matki Bożej Pocieszenia (mal. A.i F. Jędrzejczykowie, 1908). Po bokach obrazu widać wota ; ślady dawnego kultu. W niszach po lewej i prawej stronie obrazu postaci: św. Mikolaja i św. Jana Chrzciciela. Rzeźby pochodzą z XVI w.

Image

Organ kościola św. Mikołaja w Maluszynie.

Image

Obraz Jezusa Miłosiernego na suficie nawy głównej.

Image

Fragment wschodniej fasady kosciola.W niszy na szczycie rzeźba św. Jakuba Apostoła w stroju pątniczym i towarzyszacym mu pieskiem.

Image

Widok na wieżę Kościoła, wzniesiona na skrzyżowaniu nawy głównej z nawami bocznymi.

Image

Fasada zachodnia kościola.Nad wejściem witraż przedstawiający św. Cecylię grającą na organach. Powyżej figura Matki Bożej ofiarowana przez Józefa Ostrowskiego, przywieziona z wycieczki do Wiednia. Na uwagę zasługują bogato rzeźbione, dębowe drzwi wejściowe, dzieło miejscowych stolarzy.

Image

Tablica na wschodniej fasadzie kościola informująca o tytule światyni, budowniczym obecnego kościoła, ks. Jakubie Kochankiewiczu i konsekracji dokonanej przez ks. bpa Zdzitowieckiego w 1903 r.

Image

Tablica pamiątkowa ku czci poleglych partyzantów Oddziału Partyzanckiego "Marcin" z parafii Maluszyn w okresie II wojny światowej.

Image

Tablica pamiątkowa wicedyrektora Fabryki Cukru w Silniczce, Karola Milde (1846 - 1912)

Image

I stacja Drogi Krzyżowej wykonana przez Ludwikę Ostrowską pod kierunkiem Wawrzyńca (Laurentego) Wachulskiego, twórce pozostałych stacji.

Image

Tablica pod I stacją Drogi Krzyżowej. Treść (w wolnym tłumaczeniu): A.M.D.G. (Na większą chwałę Pana Boga). Te stacje Drogi Krzyżowej wykonał Wawrzyniec Wachulski w 1893 r.. Józef Ostrowski kolorem ozdobił.

Zmieniony ( 14.06.2016. )
 
« poprzedni artykuł