Skip to content
Start arrow Nasze genealogie arrow Janina Olczyk - malarka z Maluszyna
Janina Olczyk - malarka z Maluszyna Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
09.06.2016.

Janina Olczyk z d. Cisowska - malarka z Maluszyna

    Urodzona 11 kwietnia 1940 r. w Maluszynie. Rodzice: Antoni Cisowski i Marianna Dymek mieszkająca do ślubu w pobliskim Kurzelowie. Rodzice zajmowali się rolnictwem, uprawiając 11 ha. Do szkoły podstawowej chodziła w Maluszynie, którą ukończyła w 1955 r. Następnie przebywała w domu, pomagając rodzicom w gospodarstwie. Po podjęciu pracy w Gminnej Spółdzielni w Maluszynie rozpoczęła naukę w Technikum Ekonomicznym w Kutnie w trybie zaocznym. Po śmierci rodziców przejęła gospodarstwo rolne, które stanowi główne źródło jej utrzymania. Z małżeństwa z Olczykiem posiada jednego syna, Michała i wnuka, Alberta..

    Jak mówi w rozmowie, zawsze interesowało ją malarstwo. Jednakże pierwszy impuls do podjęcia działania w tym zakresie, dał wyjazd do Częstochowy. Idąc do klasztoru Aleją NMP, zauważyła na wystawie obraz, który ją zafascynował. Postanowiła go kupić, ale miała zbyt mało przy sobie pieniędzy. Po powrocie do domu uznała, że przecież może sama namalować obrazy o interesującej ją tematyce. I tak się zaczęło jej malowanie. Początkowo malowała dla siebie, Zachęcona przez działalność GOK-u w Żytnie, zdecydowała się wystawić kilka gotowych płócien na wystawie. Obrazy zdobyły uznanie zarówno w placówkach kulturalno-oświatowych, jak i u prywatnych nabywców. Uczestniczyła w kilku wystawach w Radomsku i Łodzi.
    Do ulubionych motywów zalicza wykonywanie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, malowanie pejzaży, budynków i drzew. Jak powiada, chciałaby namalować obraz Matki Boskiej taki, który by się  jej podobał. Jak do tej pory, pomimo wielokrotnych prób, nie wykonała takiego, który mogła by uznać za wystarczająco dobry.Przedstawione w galerii obrazy pochodza z ostatniego okresu tworczości artystki.
 
Obraz

 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Obraz

 
 
Zmieniony ( 14.06.2016. )
 
następny artykuł »