Skip to content
Start arrow Nasze genealogie arrow Przesłanie z Maluszyna z 1869 r.
Przesłanie z Maluszyna z 1869 r. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 12
KiepskiŚwietny 
28.08.2011.

Poniższe zdjecia są zawartością metalowej tuby umieszczonej w krzyżu na wieży kościelnej, który ułamał się w wyniku silnej wichury w dniu 19 sierpnia 2011 r. Dzieki uprzejmości ks. proboszcza kan. Jerzego Grzyba i Tomka Kolmasa z Maluszyna, zostały wykonane fotokopie odnalezionych dokumentów. Pierwsza z eksponowanych, to opakowanie pozostałych, pochodzące z 1922 r.z nazwiskami osób, które dokonywały pierwszego remontu zwieńczenia wieży - roboty blacharskie. Kolejne: 2.opis etapów rozbudowy maluszyńskiego dworu dokonany przez małżonkę właściciela majątku, Helenę z Morstinów Ostrowską , zamieszczony na: 3. odwrocie Planu Maluszyna z 1869 r. wykonanego przez leśnika objazdowego Antoniego Kostrzewskiego na pergaminie. Dalsze fotografie (4 - 8) to kolejne fragmenty Planu Maluszyna wykonane celem przybliżenia informacji zapisanych na planie i na ogólnym zdjęciu nieczytelnych. Należy zwrócić uwagę na założenie pałacowo-parkowe siedziby Ostrowskich oraz budynki dworskie i włościańskie wraz z nazwiskami ówczesnych mieszkanców Maluszyna. Fotografia nr 9 - to opis czynności związanych z umieszczaniem krzyża na wieży światyni wraz z wykazem świadków i informacjami o ich pozycji społecznej i stanie posiadania. Nie pominęła przy tym świadkow plebejskiego pochodzenia. Fotografia nr 12 - 13 opis remontu wieży z 1922 r.wykonany prawdopodobnie przez Ludwikę Ostrowską, siostrę Józefa Ostrowskiego (1850 - 1923), ówczesnego właściela majątku.Od fotografii 14 - krótka historia rodziny Ostrowskich h. Korab z Maluszyna, rozwinięta w pamiętniku "Dzieje Maluszyna i jego dziedziców..." wydanego z rękopisu przez Andrzeja J. Zakrzewskiego w 2009 r.Dwie ostatnie fotografie to wizerunki drobnych monet (kopiejek srebrnych i miedzianych), znajdujących się w obiegu w 1869 r.

A oto opis umieszczenia krzyża na wieży kościelnej w 1869 r. wg wspomnianego już pamiętnika: "Wczoraj, 19 lipca, miały się rozpocząć roboty ciesielskie około sygnaturki, która ma być na nowo postawiona na kościele naszym parafialnym, przy zastąpieniu gontów na dachu kościelnym dachówką w Kruszynie pod Rudką wypaloną.

Już od przeszłego roku zabiega cała parafia, a by mieć potrzebne upoważnienia urzędowe do tych przeróbek i napraw coraz to bardziej naglących nawet dla zabezpieczenia murów od uszkodzenia. Przybył nareszcie budowniczy rządowy z planem wieży, ale ten niedostatecznie obliczony i wykonany, dopiero przez mego męża za pomocą synów, głównie najmłodszego Józefa, co do wykonania rysunków, obmyślanym i udogodnionym został. Zatem już tylko oczekiwano ugodzonego cieślę Weissa do rozpoczę cia dzieła, gdy zamiast jego osoby przywieziono z Radomska wiadomoiść, że siedzi w więzieniu za niebacznie rzuconą przechwałkę o przyjściu Francuzów! I tak ta nowa budowa jeszcze stanęła na przeszkodzie, a ta przeszkoda dopiero z ostatnim dniem sierpnia, to jest w miesiąc przeszło, została zniesioną, prtzy straceniu tyle drogiego i dodać, sprzyjającego, choć po większej części chłodnego czasu"( tamże, s. 207).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 28.04.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »